Świątynia Guanlin w Luoyang

Posted on 19 sierpnia 2012 - autor:

0


Luoyang_Guanlin_Temple_Loyang_świątynia_guanlin_洛阳关林_01

Symboliczne wejście do kopca z rzekomo pochowaną głową Guan Yu

Świątynia Guanlin (Guanlin Temple,洛阳关林) jest według przewodników turystycznych jedną z głównych atrakcji miasta Luoyang 洛阳. Trudno nie uznać, że co najmniej lekko przereklamowaną. Pierwotna świątynia zbudowana była ponoć w czasach wschodniej dynastii Han ale zachowane do czasów współczesnych budowle zostały w części wzniesione za dynastii Ming a cały kompleks do dzisiejszego stanu został rozbudowany dopiero za czasów dynastii Qing. Głównym obiektem kultu i jednocześnie atrakcją zespołu świątynnego jest głowa Guan Yu (关羽), słynnego generała z okresu Trzech Królestw, która miała być pochowana w kopcu na końcu kompleksu. Ten fakt jest jednak poddawany obecnie w wątpliwość. Bardziej prawdopodobne miejsce jej pochówku to domniemany grób Guanyu w wiosce Guanzhuang (关庄村) w powiecie Yanshi (偃师县), gdzie odkryto groby z okresu hanowskiego z bogatym wyposażeniem i …. samotną czaszką.

Luoyang_Guanlin_Temple_Loyang_świątynia_guanlin_洛阳关林_02

Oprócz głowy, której być może wcale tam nie ma, świątynia według jednego z przewodników “ is splendid and grandiose” oraz jest wyjątkowym połączeniem świątyni, grobu i lasu. Samo w sobie jest to miejsce, na zewnątrz, w miarę sympatyczne, z zachowanymi kilkoma starymi qingowskimi pawilonami i wieżami, w których drewniane elementy są już mniej lub bardziej nadgryzione przez ząb czasu, grzyby i robaki. Co do kwestii lasu, hmmm, na terenie świątyni posadzonych jest sporo drzew, jednak nie jest to jedyna świątynia z mniej lub bardziej bujną roślinnością a nazywanie tego mocno rozproszonego parku, czy powiedzmy nawet zagajnika, lasem jest przesadą. Niestety wystrój wnętrz poszczególnych pawilonów jest plastikowo – standardowy. Myślę, że zdjęcia wystarczą za komentarz. To na co można zwrócić uwagę to ewentualnie belkowanie pawilonów a dla miłośników starych chińskich inskrypcji kamienne stele rozmieszczone w różnych częściach kompleksu.

Luoyang_Guanlin_Temple_Loyang_świątynia_guanlin_洛阳关林_03

Nie jest też atutem kompleksu zachowanie mnichów, którzy nachalnie zachęcają wszystkich bez wyjątku, włącznie z cudzoziemcami, do złożenia hołdu Guan Yu i oprócz tego do datku załączonego „supliki” na intencję szybkiego wzbogacenia się (inne opcje jak zdrowie, szczęście rodzinne lub prośby  doduchowe nie były wymieniane samorzutnie). Na zewnątrz na drzewach wiszą już supliki o nieco bardziej zróżnicowanej treści. Jeśli komuś zdarzy się okazja do jedynie krótkiego pobytu w Luoyangu, to miasto oferuje kilka innych atrakcji zdecydowanie bardziej interesujących niż świątynia Guanlin. Ta może skusić chyba tylko dłuższych lub bardziej regularnych bywalców miasta, którzy widzieli już bardziej interesujące obiekty i są gotowi zaryzykować nieco czasu i pieniędzy, ponieważ świątynia znajduję się właściwie już pod Luoyangiem – około 20-25 minut taksówką od centrum miasta.

Luoyang_Guanlin_Temple_Lojang_świątynia_guanlin_洛阳关林_04

Luoyang_Guanlin_Temple_Lojang_świątynia_guanlin_洛阳关林_05

Luoyang_Guanlin_Temple_Lojang_świątynia_guanlin_洛阳关林_06

Luoyang_Guanlin_Temple_Lojang_świątynia_guanlin_洛阳关林_07

Luoyang_Guanlin_Temple_Lojang_świątynia_guanlin_洛阳关林_08

Luoyang_Guanlin_Temple_Lojang_świątynia_guanlin_洛阳关林_09

Posted in: MIEJSCA