Death By China

Posted on 26 sierpnia 2012 - autor:

2


24 sierpnia W Nowym Jorku miała miejsce premiera mocno kontrowersyjnego i otwarcie antychińskiego filmu dokumentalnego „Death by China” w reżyserii ekonomisty Petera Navarro. Scenariusz, napisany przez Navarro i oparty na jego książce pod tym samym tytułem, ma zdaniem reżysera przede wszystkim pokazywać w jaki sposób utrata miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, spadek dochodów z podatków, bankructwa amerykańskich przedsiębiorstw produkcyjnych są spowodowane przez otwarcie się USA na zalew tanich, kiepskiej jakości i mocno subsydiowanych towarów importowanych z Chin. Chiny poprzez stosowanie niedozwolonych praktyk gospodarczych niosą śmierć gospodarczą Ameryce, Afryce Europie i Australii.

Film również porusza problemy drastycznych naruszeń praw człowieka w Chinach i wykorzystania darmowej pracy więźniów w chińskich obozach pracy oraz przyzwolenia władz na zanieczyszczenie środowiska, dzięki czemu chińskie przedsiębiorstwa uzyskały przewagę nad amerykańskimi firmami. Również rozwój Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej jest w dużej części „zasługą” samych Amerykanów, którzy pośrednio finansują chińskie nakłady na zbrojenia przez zakup importowanych chińskich produktów. Autorzy chcą, żeby widownia zobaczyła jak te elementy łączą się w jedną całość – chiński rząd systematycznie zabija Amerykę, tak jak zabija się żabę w podgrzewanej wodzie.

Navarro w wywiadzie na antenie NTDTV mówi o Chinach bez ogródek jako o „predatory state” and „country that means us no good”. Otwarcie podnosi, że celem jego filmu jest uczynienie amerykańskiej polityki wobec Chin zasadniczą kwestią kampanii prezydenckiej. Chce pokazać właścicielom fabryk, robotnikom i politykom, że zamiast powiększać deficyt i drukować pieniądze, rząd USA powinien przede wszystkim rozprawić się z nieuczciwymi chińskimi praktykami handlowymi. Po premierze w Nowym Jorku film będzie wyświetlany w Ohio, gdzie trwa zacięta walka między Obamą i Romney’em. Według Navarro robotnicy, właściciele fabryk i politycy powinni przede wszystkim kandydatom na prezydenta zadawać pytanie jak mają zamiar rozwiązać kwestię chińską.

Niestety pełna wersja filmu jest na razie dostępna tylko w Stanach, także z oceną samego dokumentu trzeba trochę poczekać. Jednak trailer dostępny na stronie projektu i wypowiedzi Navarro wskazują, że jest to mocno jednostronny, ostry obraz, który bezwzględnie atakuje Chiny. Najwyraźniej na agresywną antyamerykańską propagandę ze strony chińskich mediów, w której mieszanie faktów z kłamstwami i populistyczne hasła zastępują rzetelny dyskurs, Navarro i jego zespół postanowili odpowiedzieć w podobny sposób. Teza Gordona Changa, że „China is the only major nation on earth preparing to kill Americans” w połączeniu z obrazem noża „Made in China”, który zatapia się w mapie Stanów Zjednoczonych, trącą politycznym prymitywizmem. Zamiast debaty jest dosadna i brutalna propaganda, choć może to jest właściwa metoda na kształtowanie postaw politycznych w USA. Ciekawą ocenę tego projektu autorstwa C. Custera można znaleźć na blogu China Geeks http://chinageeks.org/2012/08/in-brief-speaking-of-arrogance/ 

Jego komentarz „But if this trailer is any indication, Death By China looks like it’s going to make the Red Dawn remake look like a tasteful, nuanced look at US-Asia relations.” jest celnym podsumowaniem sytuacji.

Trailer można obejrzeć na oficjalnej stronie filmu i całego projektu: http://www.deathbychina.com/

Wywiad z Peterem Navarro dla NTDTV: http://www.youtube.com/watch?v=ijwVDv-5zPc

Reklamy