Diaolou z Sze Yup

Posted on 5 września 2012 - autor:

0


Katarzyna Sarek

Wieża na niespokojne czasy. Diaolou z Sze Yup.

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_01

W latach 1912 – 1930 w mieście Kaiping na południu Chin zanotowano 71 zbrojnych napadów, 100 morderstw i ponad 1000 porwań. Atakowano nawet szkoły, z których uprowadzano dzieci i nauczycieli, domagając się słonego okupu. Wiedząc, że władze państwowe nie są w stanie zagwarantować bezpieczeństwa, zamożniejsze rody, a nawet całe wsie, wznosiły duże obronne budynki, w których chroniono się podczas napadu bandytów.

W kilku chińskich powiatach leżących na zachód od delty Rzeki Perłowej, wśród pól ryżowych i bambusowych zagajników można się natknąć na potężne wieże. Wielopiętrowe betonowe budynki z otworami strzelniczymi, wieżyczkami, blankami i ozdobnymi dachami nieodparcie przywodzą na myśl zachodnią archiekturę. w powiatach prowincji Guangdong – Kaiping, Taishan, Xinhui i Enping, określanych nazwą Sze Yup (co w miejscowym dialekcie oznacza cztery powiaty), do naszych czasów dotrwało1833 diaolou, czyli wielopiętrowych wież obronnych w stylu europejskim, które przez kilka stuleci chroniły mieszkańców przed napadami piratów i rabusiów

Większość powstała na początku XX wieku. Budowano je zazwyczaj za pieniądze emigrantów, a ich architektura świadczyo przenikaniu i adaptacji obcych wzorów na chiński grunt. Południe Chin zawsze było niespokojne. Już za czasów dynastii Ming nadmorskie prowincje pustoszyli piraci albo bandyci z gór. za Qingów osłabione cesarstwo nie było w stanie zapewnić ładu i porządku publicznego. powstania chłopskie I wojny klanowe stwarzały ciągłe zagrożenie dla mieszkańców wsi, a nawet dużych miast. powstanie Republiki chińskiej w 1911 roku i rozpad kraju na regiony rządzone przez walczących ze sobą wodzów jedynie pogorszyło sytuację.

Pełny tekst artykułu został opublikowany we wrześniowym numerze czasopisma historycznego „Mówią Wieki”, Nr 9/12 (632)
Zapraszam do lektury. 

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_02

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_03

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_04

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_05

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_06

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_07

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_08

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_09

guangdong_kaiping_diaolou_广东开平碉楼_10

Posted in: MIEJSCA