Chi Peng i goryl nad Zakazanym Miastem

Posted on 9 września 2012 - autor:

0


Bezpośrednio przed otwarciem wystawy Shanghai Contemporary Art Fair w Szanghaju wizytujący ją urzędnik najpierw zadecydował o zasłonięciu niektórych prac, a potem doszedł do wniosku, że lepiej całkowicie usunąć ze ścian. Trudno chyba wyobrazić sobie lepszą reklamę dla artystów i potwierdzenie, że ich prace dotknęły bolesnych miejsc.

迟鹏, urodzony w 1981 roku, w 2005 roku ukończył Akademię Sztuk Pieknych w Pekinie w specjalizacji fotografia i technologia cyfrowa. Według niego jedynie te media nie ograniczają jego myśli. Na fotografiach pokazuje zwielokrotnionego siebie na tle charakterystycznych miejsc i budowli, jak na przykład seria Apollo in Transit, gdzie nagi biegnie na tle czerwonych murów Zakazanego Miasta. W serii I fuck me artysta uprawia seks z samym sobą w miejscach publicznych, pod biurkiem w biurze, w publicznej toalecie czy budce telefonicznej, zmieniając homoseksualną miłość w akt publicznej, ale i samotnej masturbacji. W serii Sprinting Forward nagi artysta przebiega obok pekińskich miejsc, a nad nim unoszą się czerwone samoloty, które według krytyków mogą symbolizować permamentną i wszechobecną kontrolę, jakiej doświadczają Chińczycy. W innych seriach zwielokrotniony artysta, tradycyjnie bez ubrań, ale z doczepionymi skrzydłami przelatuje nad miastami, obok znanych budowli świata i Chin. Jego zdjęcia pokazują typowe dla pokolenia chińskich jedynaków urodzonych w latach 80 ubiegłego stulecia egocentryzm i skupienie na sobie.

 

Chi Peng za swoje najważniejsze dzieła uważa dwanaście fotografii z serii Journey to the West (2007) zainspirowane postacią Sun Wukonga, króla małp. Na zdjęciach artysta w makijażu scenicznym i przebrany w kostium, w jakim przestawia się ta postać w przedstawieniach opery pekińskiej, sięga do najsławniejszych scen z powieści i przenosi je we współczesną scenerię.

 

 

To właśnie jedna praca z tej serii, na której stojący na tle głównego wejścia do Zakazanego Miasta Sun Wukong odwraca głowę i patrzy na wyłaniającego się ze środka gigantycznego goryla w kłębowisku przerażających chmur burzowych, została uznana za nieodpowiednią przez cenzurę i zdjęta z ekspozycji.

 

A tak wyglądało zasłanianie obrazów na wystawie…

 

Zdjęcia ze strony

http://www.artnet.com/artists/chi%20peng/

Przegląd prac artysty dostępny na

http://www.m97gallery.com/artist/?artist=chi_peng

Reklamy