Shanghai Natural History Museum

Posted on 8 stycznia 2013 - autor:

0


source_sciencenet_cn

Widok na muzeum zanim zostało zasłonięte estakadą

Mieszkańcy Szanghaju stając w kolejny deszczowy weekend przed decyzją gdzie zabrać dzieci mogą rozważyć kilka innych możliwości oprócz kina, bawialni lub galerii handlowej. Wartym uwagi wyborem, zwłaszcza z pociechami w różnym wieku jest Szanghajskie Muzeum Historii Naturalnej (Shanghai Natural History Museum,上海自然博物馆). Bogata i różnorodna ekspozycja oferuje coś ciekawego dla dzieci od kilku miesięcy do kilkunastu lat, a i rodzice z pewnością przy okazji będą mieli okazję co nieco się dokształcić.

Muzeum położone jest w centrum miasta, przy Yan’an Dong Lu, niedaleko od stacji metra People’s Square (Plac Ludowy, 人民广场). W weekendy ruch uliczny w centrum również nieco słabnie, więc można również dostać się do muzeum samochodem lub taksówką przy dużo mniejszym ryzyku stania w korkach. Poza ekspozycją warto również przyjrzeć się budynkowi muzeum, a w którym przed II Wojną Światową mieściła się Szanghajska Giełda Bawełniana (Shanghai Cotton Exchange,上海华商纱布交易). Elegancka bryła jest co prawda obecnie przyćmiona i przysłonięta przez estakadę, jednak wielki hall na parterze wciąż przypomina o przedwojennej świetności miasta jako ośrodka handlowego Chin. Ukończony w 1924 r. stał się nową siedzibą założonej w 1921 r. giełdy, jednej ze 136 różnych giełd, jakie funkcjonowały na terenie miasta i jedną z sześciu, które przetrwały do końca międzywojnia.

Niestety obecnie budynek znajduje się w opłakanym stanie technicznym. Kruszące się mozaiki, niedziałające windy, sypiące się tynki sprawiają wrażenie, że wchodzi się do walącej się ruiny, a nie do jednego z największych muzeów historii naturalnej w Chinach. Mało zachęcający dla wybredniejszych zwiedzających jest brak ogrzewania zimą, a latem klimatyzacji. Niestety władze Szanghaju jakoś mało łaskawym okiem spoglądają na potrzeby muzeum. Przy okazji odnawiania odległego o kilkaset metrów Bundu przed Expo 2010, pominięto tą budowlę, chyba nie dlatego że przypomina iż już przed wojną kuomintangowski Szanghaj był kwitnącym ośrodkiem handlowym a ulica Yan’an nazywała się Aleją Edwarda VII (Edward VII Avenue).

source_diychina_travel

źródło: diychina.travel

Ekspozycja muzeum rozmieszczona jest na trzech poziomach. Na parterze wystawa paleontologiczna z głównymi atrakcjami w postaci gigantycznych szkieletów dinozaurów –jak np. Mamenchizaura, mniejszego od tego wystawionego w Nankinie https://skosnymokiem.wordpress.com/2010/07/01/najdluzszy-dinozaur-azji/) jednak na dzieciach w wieku przedszkolnym i szkolnym robi wrażenie. W dalszej części historia pochodzenia człowieka, z czaszkami przodków azjatyckiej gałęzi gatunku ludzkiego i etapach rozwoju ludzkości od zbieractwa i łowiectwa do życia osiadłego. Dla młodszych zwiedzających o wiele bardziej atrakcyjne są wyższe piętra z przebogatą ekspozycja wypchanej fauny azjatyckiej, głównie chińskiej. Można się spierać czy pokazywanie dzieciom wypchanych zwierzątek jest edukacyjne czy nie, i czy niektóre eksponaty jakj embriony ludzkie w formalinie są odpowiednie, jednak większość z nich, choć niektóre już mocno nadszarpnięte zębem czasu i pewnie również ząbkami drobnych szkodliwych robaczków dają dzieciom pojęcie jak wyglądają w rzeczywistości zwierzęta, które mieszkają w Chinach, a nie wszystkie można zobaczyć (gigantyczne kraby, pajęczaki morskie ssaki i ryby) lub łatwo dostrzec (jak np. gryzonie czy ptaki) w szanghajskim zoo. Spacer po muzeum może zając do kilku godzin, zależnie od stopnia wytrzymałości młodzieży ( i rodziców) i jest ciekawą alternatywą na deszczowe szanghajskie weekendy.

Więcej zdjęć bryły muzeum z różnych okresów można znaleźć np. tutaj: http://www.51zhaolou.com/dis_mzml.asp?id=49

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_01

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_02

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_03

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_04

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_05

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_06

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_07

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_08

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_09

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_10

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_11

shanghai_natural_history_museum_上海自然博物馆­_exposition_12

Posted in: CIEKAWOSTKI, MIEJSCA