Wysychające pustynne jezioro i forteca na Wielkim Murze

Posted on 15 stycznia 2013 - autor:

0


Kilkanaście dni temu na naszym profilu FB umieściliśmy odnośnik do audycji BBC na temat walki z naporem pustyni w Chinach oraz skuteczności rządowej polityki zalesiania. Jednym z regionów, o których w swojej audycji opowiadał Justin Rowlatt były półpustynne i pustynne obszary w okolicach miasta Yulin leżącego na północnych rubieżach prowincji Shaanxi. Jedną z głównych atrakcji regionu przywołanego w audycji BBC, który odwiedziliśmy kilka lat temu, jest Hongjiannao 红碱淖największe w Chinach pustynne słodkowodne jezioro. Jest to również największe na świecie miejsce lęgowe mewy reliktowej (Ichthyaetus relictus,遗鸥) .

W 1996 r., w najlepszym dla akwenu okresie, powierzchnia wód wynosiła 67 km2. Niestety powierzchnia położonego na pustyni Mu Us na pograniczu prowincji Shaanxi i Mongolii Wewnętrznej jeziora wskutek działalności człowieka, głównie drenażu wody na potrzeby przemysłu wydobywczego, w latach 1997 – 2004 zmniejszyła się do niespełna 42 km2. Jednoczesne podniesienie poziomu zasadowości z 7.4-7.8 do 9-9.5 PH ( listopadzie 2011 r. pomiar wykazał PH 9.6) przyczyniło się do wyginięcia zdecydowanej większości gatunków ryb. Więcej na temat klęsk, jakie dotknęły jezioro Hongjiannao i jego mieszkańców można znaleźć tutaj http://news.folkw.com/www/dongtaizixun/060237928.html .

Według broszur turytycznych oraz folderów reklamowych na północnych brzegach jeziora wydmy schodzą do samej tafli wody i wokół króluje pustynia. Kilka lat temu, gdy zwiedzaliśmy okolice jeziora w promieniu kilkunastu kilometrów była wydma, a i owszem…ale jedna. Najwyraźniej odpowiednio sfotografowana i sfotoshopowana pozowała do zdjęć takich jak np to:

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_01

źródło: cncnimg.cn

na których ogrom pustyni i ciemny błękit wód jeziora tworzą niesamowite połączenie kuszące niejednego turystę. W rzeczywistości zaś samotna, choć faktycznie pokaźnych rozmiarów, wydma oddalona była o dobrych kilkaset metrów od brzegu jeziora, a wokół niej rozpościerały się pastwiska z soczyście zieloną trawą pełne pasących się najzwyczajniejszych krów. Możliwe że kiedyś, przed drastycznym obniżeniem ilości wód w jeziorze, wyglądało to trochę jak na zdjęciach reklamowych, ale już kilka dobrych lat temu krajobraz jeziora i okolic przedstawiał się jak na naszych zdjęciach pod wpisem.

Jeśli komuś zdarzyłoby się zabłąkać w tamte regiony, a miałby czas i ochotę, polecamy natomiast zwiedzenie Zhenbei Tai 镇北台)jednej z odrestaurowanych wież strażniczych Wielkiego Muru. Zbudowana w 1607 r. pod koniec panowania dynastii Ming, ze względu na rozmiar bardziej zasługuje na miano fortecy. Trochę więcej o niej w jęz angielskim można znaleźć tutaj http://www.greatwall-of-china.com/41-76/great-wall-in-shaanxi.html

Nasze zdjęcia prezentowane poniżej pochodzą sprzed kilku lat, ale nieco nowsze zdjęcia można znaleźć np. tutaj:  http://www.travelchinaguide.com/picture/china_great_wall/shaanxi/yulin/index-2.htm lub tutaj: http://www.warriortours.com/china-photos/yulin/

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_Yulin_02

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_wydma

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_Yulin_03

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_okolice

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_Yulin_04

Hongjiannao_lake_ 红碱淖

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_Yulin_05

Hongjiannao_lake_ 红碱淖

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_Yulin_07

Hongjiannao_lake_ 红碱淖

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_Yulin_07

Hongjiannao_lake_ 红碱淖

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_Yulin_08

Hongjiannao_lake_ 红碱淖

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_Shaanxi_Yulin_09

Hongjiannao_lake_ 红碱淖_kasy_biletowe

Zhenbeitai_ 镇北台_Shaanxi_Yulin_04

Zhenbeitai_ 镇北台

Zhenbeitai_ 镇北台_Shaanxi_Yulin_05

Zhenbeitai_ 镇北台

Zhenbeitai_ 镇北台_Shaanxi_Yulin_06

Zhenbeitai_ 镇北台

Zhenbeitai_ 镇北台_Shaanxi_Yulin_02

Zhenbeitai_ 镇北台

Zhenbeitai_ 镇北台_Shaanxi_Yulin_03

Zhenbeitai_ 镇北台_zrujnowana_część_Wielkiego_Muru

Zhenbeitai_ 镇北台_Shaanxi_Yulin_03

Zhenbeitai_ 镇北台_ zrujnowana_część_Wielkiego_Muru

Posted in: MIEJSCA