Europejskie Miasto w Wuxi

Posted on 2 lutego 2013 - autor:

0


Wuxi_European_City_无锡_欧洲城_01

Zwiedzić cały świat nie wyjeżdżając z kraju. Taka dewiza przyświeca wielu chińskim turystom, bądź to z lenistwa bądź to z przyczyn finansowych. Właśnie ich potrzebom wyszło naprzeciw wielu chińskich deweloperów budując w różnych częściach Chin miniatury (niekiedy całkiem pokaźnych rozmiarów) i repliki zagranicznych zabytków, a nawet całych miast. Jednym z najsłynniejszych w Chinach obiektów typu „świat w pigułce” jest „Okno na świat” (Window of the World 世界之窗) w Shenzhen (strona: http://eng.szwwco.com/Category_61/Index.aspx ). W jednym z naszych postów (https://skosnymokiem.wordpress.com/2011/06/20/chinczycy-kopiuja-cale-miasto/ pisaliśmy też o miasteczku Hallstatt, które zostało wiernie skopiowane. W cieniu takich znanych wspaniałości jak grzyby po deszczy wyrastają skromniejsze obiekty, które służą „poznaniu” przez Chińczyków architektury i kultury zamorskich krain. Jednym z tych mniejszych braci szenzheńskiego Window of the World jest położone na obrzeżach Wuxi – Europejskie Miasto (欧洲城).

Wuxi_European_City_无锡_欧洲城_02

Pierwotnie było to miasteczko telewizyjne, wybudowane nad brzegami jeziora Xihu przez chińską telewizję państwową CCTV na potrzeby kręconych filmów. Jak już się co nieco zużyło i opatrzyło, część obiektów została rozebrana, a te najbardziej atrakcyjne przekazano miastu, które włączyło je w obręb publicznego Centralnego Parku Lihu (无锡蠡湖中央公园). Zwiedzający mogą w ciągu kilku minut spaceru przenieść się w czasie i przestrzeni spod ateńskiego Partenonu pod paryski Łuk Triumfalny, a następnie do drewnianego kościoła w zimnej Norwegii, który został podobno zakupiony, rozebrany, przewieziony w elementach i ponownie złożony. Inne atrakcyjne obiekty to krąg kamienny z Wielkiej Brytanii, niemiecki zamek, lisbońska wieża Belém i wiele, wiele innych. Dodatkową atrakcją jest lokalny Aquapark z plastykowymi rzeźbami i mocą rozrywek. Dawniej w jednym z hoteli wewnątrz parku można było zamieszkać w tematycznych pokojach o spektakularnym wystroju, jak np. widoczna na zdjęciach jaskinia albo w muzułmańskim pałacu.

Poniżej nasze zdjęcia obiektu, które były robione już jakiś czas temu, więc być może obecnie wygląda to nieco inaczej. Dla Europejczyka miejsce z punktu widzenia samych obiektów jest mało interesujące, ale jeśli ktoś mieszka lub często bywa w Wuxi i chce zobaczyć co bawi lokalnych mieszkańców, warto się tam wybrać w jakiś ciepły słoneczny dzień, choćby dla spaceru po parku nad brzegiem Taihu.

Zdjęcia parku i informacje w języku chińskim na jego temat można znaleźć np. tutaj:

http://www.baike.com/wiki/%E6%97%A0%E9%94%A1%E8%A0%A1%E6%B9%96%E4%B8%AD%E5%A4%AE%E5%85%AC%E5%9B%AD

http://heimaphoto.com/blog/lost-world-wuxi-europe-city

Wuxi_European_City_无锡_欧洲城_03

Wuxi_European_City_无锡_欧洲城_04

Wuxi_European_City_无锡_欧洲城_05

Wuxi_European_City_无锡_欧洲城_06

Wuxi_European_City_无锡_欧洲城_07

Posted in: CIEKAWOSTKI, MIEJSCA