Mroczne krajobrazy Yang Yonglianga

Posted on 19 lutego 2013 - autor:

0


yang yongliang phantom landscape Pages no 3

Yang Yongliang (杨泳梁, ur. 1980 r.) to młody artysta łączący w swoich pracach elementy tradycyjnego malarstwa chińskiego i grafiki komputerowej. Fotografuje chińskie i zagraniczne miasta i z przetworzonych elementów zdjęć tworzy fantastyczne i apokaliptyczne panoramy i krajobrazy. 

Yang Yongling urodził się w Jiading pod Szanghajem, od wczesnego dzieciństwa ćwiczył kaligrafię i uczył się malarstwa. Studiował design i komunikację wizualną na szanghajskim oddziale China Fine Art Academy. Po skończeniu studiów założył własną pracownię, od 2005 roku tworzy fotografie, obrazy, grafiki, instalacje i nagrania wideo. Od 2006 roku pracuje jako wykładowca na Shanghai Fudan Institute of Visual Arts i wystawia swoje prace w galeriach i muzeach w Chinach i na świecie. Obecnie mieszka w Szanghaju i w jego zdjęciach często pojawiają się budynki i fragmenty panoramy tego miasta.

 

Yang Yongliang  Heavenly City

Yang Yongliang  Heavenly City Series

Prace Yang Yonglinga to nowe wizualnie połączenie tradycyjnych zdjęć i grafiki komputerowej. Swoje zdjęcia komponuje według założeń tradycyjnego malarstwa shanshui, malowanych tuszem krajobrazów. U niego naturę – drzewa, góry, rzeki zastępują dzieła rąk ludzkich – wieżowce, dźwigi, autostrady, słupy wysokiego napięcia. Artysta uważa, że zasadnicza różnica pomiędzy sztuką chińską i zachodnią to podejście do czasu i światła. Na zachodnich obrazach zawsze widoczne jest źródło światła, na chińskich – światło pochodzi znikąd, często nie ma słońca i nie można stwierdzić, jaka jest pora dnia.Yang Yongling szczególnie lubi robić zdjęcia w pochmurne dni, dzięki czemu zyskują klimat spokoju i bezczasowości.

 yang yongliang The Peach Blossom Colony

yang yongliang Snow City-Quaternity-4

yang yongliang Phanton Landscape III Forbidden City

Jego zdaniem obecnie społeczeństwo chińskie gwałtownie się zmienia, pogłębia się rozdźwięk pomiędzy bogatymi a biednymi, kraj rozwija się w frenetycznym tempie. Ten przyśpieszony rozwój generuje mnóstwo konfliktów i napięć, które artyści, jako ludzie wrażliwi i o ostrym zmyśle obserwacji, identyfikują i wyrażają w swoich dziełach. Jego grafiki i fotografie przedstawiają mroczny świat – czarno-białe krajobrazy, w których zamiast drzew piętrzą się żurawie przemysłowe, wśród traw niszczeją pogruchotane auta, a miasta wyglądają jak postapokaliptyczne mroczne pustynie. Przedstawia miasto, w sposób w jaki dawni mistrzowie malowali nastrojowe krajobrazy, ale użycie jako elementów składowych wytworów ludzkich rąk wywołuje niepokój odbiorcy i stawia pytanie o relacje pomiędzy naturą i kulturą, i o rolę człowieka w przekształcaniu otaczającego go świata.

yang yongliang cigarette ash landscape instalation

yang yongliang cigarette ash landscape

yang yongliang A Bowl of Taipei 4

Yang Yongliang Cement Dragon

Źródło zdjęć – strona artysty http://www.yangyongliang.com/

Reklamy