Przyśpieszenie z poślizgiem

Posted on 19 marca 2013 - autor:

1


Katarzyna Sarek

„Przyśpieszenie z poślizgiem”

science_and_technology_museum

science_and_technology_museum

Tempo rozwoju gospodarczego Chin blednie w porównaniu z szybkością rozwoju ich nauki. Zanim jednak zostaną światowym liderem w tej dziedzinie, będą musiały pokonać kilka barier.

Najlepszym przykładem chińskich aspiracji, ale także patologii, jest firma SiBiono Gene Technologies z Shenzhenu. Założyli ją w 1998 r. Dwaj naukowcy – Peng Zhaohui i Li Dinggang. Dzięki 300 tys. USD dotacji od władz miasta Shenzhen rozpoczęli pionierskie na terenie Chin badania nad terapią genową wymierzoną w konkretny typ nowotworu. W ciągu pięciu lat badań i testów firma otrzymała od państwa ponad 6 mln USD dotacji, a od prywatnych inwestorów uzyskała kolejne 5 mln USD.

Inwestycje się opłaciły – SiBiono wprowadziła w 2004 r. pierwszą na świecie dostępną dla pacjentów terapię genową – Gendicine. Została dopuszczona do leczenia nowotworów płaskonabłonkowych głowy i szyi oraz oczekuje na zgodę na zastosowanie w leczeniu innych odmian raka. To nie przypadek ani wyjątek (choć zagraniczna konkurencja zarzuca SiBiono naruszenie patentów). Na spektakularne wyniki składają się szczodre finansowanie przez państwo, przyjazne prawo, rozwój chińskich ośrodków badawczych i uniwerstytetów, a także olbrzymia liczba pracowników nauki.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w tygodniku Polityka numer 11(2899):
Artykuł dostępny również online dla abonentów „Polityki Cyfrowej” http://archiwum.polityka.pl/art/przyspieszenie-z-poslizgiem,438054.html

Reklamy