Xiao odchodzi do lamusa

Posted on 5 lipca 2013 - autor:

0


Katarzyna Sarek

„Xiao odchodzi do lamusa”

Troska i opieka nad starymi rodzicami stały się w Chinach nie tylko obowiązkiem moralnym dorosłych dzieci, ale także prawnym. 1 lipca weszło w życie nowe prawo dotyczące ochrony praw i interesów osób starszych, w myśl której dzieci powinny „często odwiedzać rodziców i dbać o ich potrzeby materialne i psychiczne”.Prawo mające chronić osoby starsze (czyli powyżej 60. roku życia) istnieje już od 1996 roku, ale tegoroczne poprawki i uzupełnienia skupiają się głównie na obowiązkach dzieci wobec rodziców i pokazują skalę zmian, jakim podlega chińskie społeczeństwo.

Xiao – cnota synowska, to numer jeden w zbiorze cnót konfucjańskich, zawiera w sobie posłuszeństwo, okazywanie szacunku rodzicom, przedkładanie ich potrzeb nad swoje, gotowość do poświęcenia się. Rodzice byli ważniejsi od żony, rodzeństwa czy własnych dzieci. Pokolenia Chińczyków studiowały w dzieciństwie „Dwadzieścia cztery przykłady cnoty synowskiej”, zbiór przypowiastek, równie znany jak u nas baśnie braci Grimm. Od niego zaczynały edukację dzieci, a przy okazji nauki znaków dostawały lekcje etyki i gotowe wzory postępowania. Na przykład historia Wu Menga, który pragnąc zapewnić rodzicom spokojny sen, siedział z gołym torsem wystawiając się na żer komarom, albo Guo Ju karcący żonę opłakującą zmarłego synka – „nie ma powodu do rozpaczy, dziecko zawsze można sobie kolejne urodzić, a rodziców ma się tylko jednych”, lub syna, który sprzedał się w niewolę, aby zdobyć pieniądze na wystawny pogrzeb dla ojca.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
<a href="http://kulturaliberalna.pl/2013/07/04/czwartek-chiny-sarek-xiao-odchodzi-do-lamusa/"http://kulturaliberalna.pl/2013/07/04/czwartek-chiny-sarek-xiao-odchodzi-do-lamusa/

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO