Młodzieżowe lektury na lato

Posted on 18 lipca 2013 - autor:

0


Katarzyna Sarek

„Młodzieżowe lektury na lato”

Zdjęcie plakatu propagandowego. Źródło trocadero.com

Zdjęcie plakatu propagandowego. Źródło trocadero.com

Walki o umysły młodzieży nie wolno zaprzestawać nawet podczas kanikuł. Odpowiednia lektura i filmy mają pomóc zachować zdrowe myśli i słuszne poglądy. Takie będą rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie – kto jak kto, ale wiedzą o tym Departament Propagandy, Ministerstwo Kultury i Liga Młodzieży Komunistycznej.

Te trzy szacowne instytucje swoim ostatnim komunikatem wzbudziły spory odzew wśród chińskich rodziców. Opublikowały bowiem w sieci listę zalecanych dla młodzieży książek i produkcji filmowych. Trud podjęto w zbożnym celu, listę stworzono, „aby głęboko i całościowo zrealizować przesłanie 18. Zjazdu KPCh, aby silnie propagować duch narodowy i duch pokolenia pośród młodzieży i aby zachęcić młodzież do walki o realizację Chińskiego Marzenia o Wielkim Renesansie Narodu Chińskiego”.

Sto pozycji książkowych zostało przejrzyście podzielonych na kategorie: „książki o ideach i wartościach moralnych”, „edukacyjne” oraz „literatura piękna”. Pierwsza – najważniejsza, i z racji kolejności, jak i z wagi gatunkowej – zaczyna się mocną czwórką: „Opowieści o Marksie”, „Chiny mają Mao Zedonga”, „Wczesne lata Zhou Enlaia”, „Młody Deng Xiaoping”. Po wskazaniu na warte naśladowania postacie, kolejne pozycje pomogą w wykształceniu prawidłowej postawy patriotycznej: „Pięć gwiazd i czerwony sztandar”, „Nie zapomnijmy o upokorzeniu ojczyzny” czy „Hymn państwowy”.

W kategorii edukacyjnej młodzi Chińczycy mogą poszerzać swoje horyzonty sięgając po jeden z zachęcających tytułów: „Nowożytna historia Chin”, „Piękna wyspa – skarb Tajwan”, „Powrót Hongkongu do ojczyzny”, „Tysiąc przysłów chińskich”. Powinni poznać również materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe swej ojczyzny, zaznajomić się ze zwyczajami 56 mniejszości narodowych zamieszkujących Państwo Środka oraz z chińskimi świętami czy geografią kraju.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2013/07/18/czwartek-chiny-sarek-mlodziezowe-lektury-na-lato/

Reklamy