Gorący lipiec

Posted on 3 sierpnia 2013 - autor:

0


Katarzyna Sarek

„Gorący lipiec”

hot_july_wantchinatimes

źródło zdjęcia: wantchinatimes.com

Chmura upałów zawisła nad Chinami. Upałów przez duże „u”, przy których europejskie rekordy na termometrach jawią się jako przyjemne i krótkotrwałe ciepełko. Centralne i wschodnie rejony kraju dyszą i oblewają się potem, południowy zachód już nie liczy na zbiory, ba! ludziom i zwierzętom brakuje tam wody do picia.

Tegoroczny lipiec w Szanghaju zdobył tytuł najgorętszego miesiąca od 140 lat, czyli od momentu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów meteorologicznych. Temperatura w dzień balansuje w okolicach 40°C w cieniu, a i noc nie przynosi zbytniej ulgi. Urząd meteorologiczny ogłosił najwyższy stopień zagrożenia w kategorii wysokich temperatur i zalecił ograniczenie aktywności na zewnątrz i przyjmowanie dużej ilości płynów. W samym Szanghaju z powodu udaru zmarło już dziesięć osób, w szpitalach nagle przybyło chorych i niedomagających.

Epatowanie własną niedolą przynosi pewną ulgę i satysfakcję, więc chińskie portale internetowe zalała równie potężna fala nagrań pokazujących naocznie, jak gorąco jest na balkonie czy podwórku konkretnego obywatela. Smażenie krewetki na balustradzie, jajek na chodniku czy wytapianie tłuszczu z boczku na marmurowym podeście przyozdobionym termometrem, na którym pyszni się i 60°C, trafiają na czołówki list wyświetleń.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2013/08/02/czwartek-chiny-sarek-goracy-lipiec/

Reklamy