Wielki Budda w Leshan

Posted on 6 września 2013 - autor:

3


01_乐山大佛_giant_Leshan_Buddha_大佛头01_head01

Rzesze turystów, czy to kierowanych pobudkami religijnymi, czy poznawczymi, płyną nieprzerwanym strumieniem do położonego na południowy zachód od Chengdu miasta Leshan. Celem peregrynacji jest położony na obrzeżach miasta kompleks, którego główną atrakcję stanowi gigantyczna, wykuta w czerwonym piaskowcu nadbrzeżnego klifu, rzeźba Buddy. Wyrzeźbiony w czasach dynastii Tang posąg ma 71 m wysokości (sama głowa ma wysokość 14 m, średnicę 10 m) i jest największym na świecie wykutym w kamieniu wyobrażeniem Buddy. Praca nad gigantem trwała 90 lat (między 713 a 803 r.). Więcej na temat historii budowy, samego posągu, jego renowacji i zaliczenia do Światowego Dziedzictwa Kulturowego można znaleźć w wielu źródłach, choćby w Wikipedii.

i.

02_乐山大佛_giant_Leshan_Buddha_大佛头02_head02

Dla porównania.

Wielkie jest piękne, bo jest wielkie. Tak można podsumować ten gigantyczny twór ludzki w Leshan, gdyż jakieś szczególnej urody w posągu,mimo zaliczenia go do światowego dziedzictwa kulturalnego, dopatrzeć się nie sposób. Ci którzy chcieliby jego piękno podziwiać z miejsca, które wydawałoby się ku temu poniekąd najbardziej stosowne, czyli z wnętrza parku widokowego Wielkiego Buddy z Leshan, mogą z jednego tarasu widokowego zobaczyć głowę, a jak się ciut wychylą za barierkę, to i kawałek torsu. Całość najlepiej bowiem oglądać z rzeki, ze specjalnego statku turystycznego, który pozwala podziwiać Buddę z pewnego oddalenia. Dzięki zaś przystankowi na nabrzeżu można przymierzyć się do palców giganta, co by lepiej docenić ogrom dzieła. Niestety poza dyskusyjnym walorem oglądania mega Buddy z dystansu i możliwości przymierzenia się do niego, wycieczka nie oferuje żadnych ciekawszych dodatkowych atrakcji poza oglądaniem scenerii Leshan i najbliższych okolic, co równie dobrze można zrobić spacerując wzdłuż brzegów rzeki.

03_乐山大佛_giant_Leshan_Buddha_01

A tyle wielkiego Buddy widać dobrze z tarasu widokowego.

Wracając do parku widokowego. Jest to niewątpliwie doskonałe miejsce, żeby zrozumieć czym według Chińczyków jest zabytek. Otóż jest to (po raz kolejny) odbudowana przebudowana konstrukcja z czasów starożytnej dynastii, z której oryginalnej wersji ostały (może, w części, fundamenty), a reszta już jest tworem dużo późniejszych, tudzież wręcz współczesnych budowniczych. Lśniące elewacje, błyszczące świeżutko pozłocone (podżółcone) dekoracje muszą wzbudzać zachwyt i widać wyraźnie po nowych intensywnie wznoszonych budowlach, że zarząd obiektu stara się o możliwie bogate wrażenia zwiedzających. Oprócz posągu Buddy do parku widokowego przynależą jeszcze dwie mało ciekawe świątynie i trochę pawiloników. Przyznać jednak trzeba, że samo miejsce, jak się wejdzie nieco w głąb, jest dość przyjemne, panuje tam zieleńi cisza, gdyż zdecydowana większość chińskich turystów dociera jedynie do głowy Buddy robi sobie na jej tle zdjęcie z zajączkiem i opuszcza obiekt.

04_乐山大佛_giant_Leshan_Buddha_楼梯_stairs

Żeby zobaczyć głowę Buddy trzeba się wspiąć na takie oto schodki

I dzięki tymże chińskim turystom buddabiznes się kręci. Kto się nie rozwija ten się cofa, a przyznać trzeba, że leshańczycy chyba mają zmysł do biznesu. Góra bowiem, na której położony jest par widokowy wielkiego Buddy podzielona jest na dwie atrakcje, druga to Raj Buddyjski z kolejnymi posągami i rzeźbami (między innymi dość sporego leżącego buddy). Nie znając zasad buddabiznesu i polityki biletowej w chińskich obiektach turystycznych można z głupia frant zadać pytanie, ale po co? Otóż po to, żeby więcej zarobić. Zawsze to dwa bilety a nie jeden, a wejście do samego Buddy to 90rmb (ok. 45pln). A prócz tych dwóch obiektów turyści mają do dyspozycji jeszcze muzeum, poświęcone a jakżeby, wielkiemu Buddzie, tudzież operę.

05_乐山大佛灵宝塔_giant_Leshan_Buddha_Lingbao_pagoda

Pagoda Lingbao

Jeśli ktoś nie jest zdeklarowanym buddystą, zaangażowanym w turystykę w wersji buddabiznesowej, to z wizyty w kompleksach leshańskich może spokojnie zrezygnować, a jeśli już jakimś sposobem zabłąkał się w Leshan, to jest w okolicy kilka innych miejsc bardziej interesujących niż Wielki Budda, i nie mam bynajmniej na myśli kiczowatego kompleksu Emeishan. A jeśli już ktoś koniecznie musi go zobaczyć na własne oczy i nie zadowoli się zdjęciami zrobionymi przez innych to lepiej już zrobić to ze statku i odpuścić sobie spacer po wielkobuddystycznym parkolesie.

06_乐山大佛灵宝塔楼梯_giant_Leshan_Buddha_Lingbao_pagoda_stairs

… i kilka schodków, które do niej prowadzą.

07_乐山大佛景点环境_giant_Leshan_Buddha_inside_scenic_spot_01

08_乐山大佛景点环境_giant_Leshan_Buddha_inside_scenic_spot_02

09_乐山大佛景点环境_giant_Leshan_Buddha_inside_scenic_spot_03

10_乐山大佛景点古老建筑重建_giant_Leshan_Buddha_ancient_buildings_rebuilt_01

11_乐山大佛景点古老建筑重建_giant_Leshan_Buddha_ancien_buildings_rebuilt_02

12_乐山大佛景点古老建筑重建_giant_Leshan_Buddha_ancient_buildings_rebuilt_03

13_乐山大佛景点古老建筑重建_giant_Leshan_Buddha_ancient_buildings_rebuilt_04

14_乐山大佛景点古老建筑重建_giant_Leshan_Buddha_ancient_buildings_rebuilt_05

15_乐山大佛景饭馆_giant_Leshan_Buddha_restaurants

„Restauracje” dla turystow.

16_乐山大佛景超市_giant_Leshan_Buddha_market

Market z dewocjonaliami i pamiątkami

17_乐山大佛景点周边环境_giant_Leshan_Buddha_surroundings_01

18_乐山大佛景点周边环境_giant_Leshan_Buddha_surroundings_02

19_乐山大佛景点周边环境_giant_Leshan_Buddha_surroundings_03

Posted in: MIEJSCA