Czy Chińczycy mówią po chińsku?

Posted on 13 września 2013 - autor:

1


Katarzyna Sarek

„Czy Chińczycy mówią po chińsku?”

putonghua

Tytuł mojego felietonu zdaje się wpisywać w coraz popularniejszy medialny trend – chwytliwy nagłówek pozbawiony sensu, bo niby po jakiemu mają mówić Chińczycy? Ale akurat to pytanie jest w pełni uzasadnione, a odpowiedzi na nie dostarczyło niedawno chińskie Ministerstwo Edukacji.

Otóż, jeśli uwierzymy ogłoszonym 5 września ministerialnym statystykom, po chińsku mówią, ale nie wszyscy. Jedynie (albo aż) 70 proc. obywateli Państwa Środka zna putonghua, urzędowy język Chin oparty na dialekcie pekińskim, przy czym znaczna część tej grupy używa go niekoniecznie poprawnie. Wynika z tego, że 400 mln Chińczyków nie posługuje się oficjalnym językiem swojego kraju i mówi jedynie w swoim dialekcie czy języku.

Biorąc pod uwagę rozmiar kraju, jego zróżnicowanie geograficzne, etniczne i silną odrębność poszczególnych regionów, doprowadzenie do sytuacji, w której aż 70 proc. mieszkańców potrafi, lepiej lub gorzej, porozumieć się w sztucznym języku stworzonym przez władze Chińskiej Republiki Ludowej, trzeba uznać za dobry wynik (w 1997 roku wskaźnik ten wynosił zaledwie 57 proc.). Pełen sukces, czyli 100 proc. populacji posługującej się językiem urzędowym, ma być osiągnięty w 2050 roku. Trzeba jednak dodać, że poziom analfabetyzmu (jeśli można użyć tego słowa w stosunku do pisma chińskiego…) wynosi tu 95 proc. – czyli część obywateli, mimo że mówi po chińsku, nie potrafi przeczytać tekstu napisanego w tym języku.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2013/09/12/czwartek-chiny-sarek-czy-chinczycy-mowia-po-chinsku/

Reklamy