Chińska gospodarka na zakręcie. Partia zezwoli na reformy?

Posted on 8 listopada 2013 - autor:

0


Łukasz Sarek
„Chińska gospodarka na zakręcie. Partia zezwoli na reformy?”

101177559-China_Great_Hall_of_people.240x160

źródło zdjęcia: CNBC

Chińska gospodarka potrzebuje reform. Czy na zbliżającym się plenum KPCh dojdzie do koniecznych zmian, czy też zostaną one wprowadzone dopiero wtedy, gdy Chińczykom w oczy zajrzy widmo poważnego kryzysu?
Dane gospodarcze za trzeci kwartał podane przez chiński Narodowy Urząd Statystyczny (NUS) mogły nieco uspokoić krajowych i zagranicznych przedsiębiorców i inwestorów, którzy z niepokojem obserwowali narastające spowolnienie chińskiej gospodarki. 7,8-proc. wzrost PKB był już nieco wyższy niż w poprzednim kwartale. Optymistyczne komentarze o powrocie Chin na ścieżkę stabilnego wzrostu spotkały się jednak ze sceptycznymi opiniami, że wrześniowe dane wskazują na osłabienie tendencji wzrostowej, której chwilowe nasilenie w sierpniu spowodowane było zastrzykiem rządowych inwestycji.

[…]Kluczem do rozwiązania problemu jest skłonienie Chińczyków do większej konsumpcji kosztem oszczędności, co, przy obecnym systemie opieki społecznej i galopujących cenach nieruchomości, jest mocno utrudnione. Ceny mieszkań wciąż idą w górę. We wrześniu w Pekinie, Kantonie i Szanghaju wzrosły o ponad 20 proc. (rok do roku), a dane za sierpień z kilku stolic prowincji, np. Xiamen, Zhengzhou, Fuzhou i Zhenyang również wykazały dwucyfrowy wzrost.

W mentalność Chińczyków zakodowana jest konieczność posiadania własnego mieszkania i gros oszczędności i wydatków poświęconych jest na ten cel. Pozostałe oszczędności mają charakter „defensywny” – na leczenie, edukację dziecka, zabezpieczenie na starość. Bez znaczącego spadku cen mieszkań i lepszego systemu zabezpieczeń społecznych trudno oczekiwać naruszenia oszczędności przez społeczeństwo.[…]

[…]Reformy władania gruntami mogą wyłączyć spod ścisłej kontroli państwa jeden z podstawowych czynników produkcji. Reformy sektora przedsiębiorstw państwowych mogą partię kosztować jeszcze więcej. Tajemnicą poliszynela jest, że rodziny dostojników partyjnych od dziesięcioleci czerpią profity z zatrudnienia i zarządzania państwowymi przedsiębiorstwami. Dzięki temu układowi fakcje partyjne dysponują własnym zapleczem gospodarczym, a partia jako taka, zachętą do kariery w jej szeregach.[…]

Pełny tekst artykułu został opublikowany na Forbes.pl :
http://www.forbes.pl/chinska-gospodarka-na-zakrecie-plenum-kpch-zezwoli-na-reformy-,artykuly,165576,1,1.html

Reklamy