Nieznany ojciec narodu

Posted on 3 marca 2014 - autor:

0


Katarzyna Sarek
„Nieznany ojciec narodu”

374535320.sun-jat-sen_wydawnictworambler.pl

źródło: wydawnictworambler.pl

Niektóre postacie historyczne nie mają szczęścia. Jednym z takich pechowców jest właśnie Sun Yat-sen, na świecie znany o wiele słabiej niż Czang Kaj-szek, nie wspominając już o Mao Zedongu. Biografia Suna (1866-1925), wiecznego rewolucjonisty, który poświęcił całe życie walcząc o demokrację i dobrobyt ojczyzny, może posłużyć jako żywy przykład przemian, jakie zachodziły w Państwie Środka na przełomie 19. i 20. wieku.

Dzięki książce „Sun Yat-sen. Misjonarz rewolucji” Bogdana Góralczyka, sinologa i dyplomaty, polski czytelnik dostał szansę na bliższe poznanie nie tylko burzliwych kolei losu Suna, ale także na zrozumienie czasów, w jakich przyszło mu działać. Pierwsza biografia Suna w języku polskim przybliża postać z równą atencją czczono na kontynencie, jak i na Tajwanie. Choćby ten fakt pokazuje jak złożona i ważną postacią w historii Chin był i wciąż jest Sun Yat-sen i dlaczego warto pisać i czytać książki mu poświęcone […].

[…]Biografia Suna to świetna pozycja popularyzatorska wypełniająca dotkliwą lukę w polskiej literaturze przedmiotu poświęconej Chinom tego okresu. Góralczyk, urodzony opowiadacz i gawędziarz, nie boi się wyjawiać swoich poglądów i poczucia humoru. Pokazuje, zresztą po raz kolejny, że nie tylko dysponuje obszerną wiedzą czerpaną z różnorodnych źródeł, ale także umie ją ciekawie i przystępnie zaprezentować czytelnikowi. Potrafi na umiarkowanej liczbie stron nakreślić pełen obraz opisywanej postaci. Barwne życie Suna opisałw żywy i interesujący sposób, z zachowaniem proporcji pomiędzy nakreśleniem portretu polityka i męża stanu, a człowieka z krwi i kości. Wgląd w życie prywatne bohatera, w jego małżeństwa, upodobania, słabości i przywary pozwalają czytelnikowi na lepsze zrozumienie tej postaci i sprzeczności, jakie nią targały. W czasie lektury co rusz pojawia się dręcząca myśl, w jaki sposób, osoba jego pokroju, powiedzmy wprost, ani wielkiego polityka ani genialnego ideologa, mogła zostać jedną z najważniejszych postaci współczesnych Chin.

Pełny tekst recenzji ukazał sie w magazynie „Nowe Książki” Nr 2/2014

Reklamy