Pensje, składki, strajki i odwieczna walka klas

Posted on 25 kwietnia 2014 - autor:

0


Katarzyna Sarek
„Pensje, składki, strajki i odwieczna walka klas”

dongguan_yuen_yuen_dw_de

źródło zdjęcia: dw.de

Przy chińskich liniach fabrycznych stanęło nowe pokolenie robotników, jedynaków urodzonych po 1990 roku. Nieprzyzwyczajonych do ciężkiej i monotonnej pracy, ale za to znających swoje prawa i głośno domagających się ich respektowania.

Fabryka obuwia Yue Yuen Industry Holdings w przemysłowym mieście Dongguan należy do tajwańskiego koncernu Pou Chen Group, produkującego rocznie 300 mln par butów sportowych i casual. W fabryce pracuje ok. 60 tys. robotników, a we wszystkich zakładach produkcyjnych należących do grupy – ponad 420 tys. Pou Chen, podobnie jak Foxconn, produkuje na zlecenie innych koncernów. Z ich fabryk wychodzą buty Pumy, Adidasa, Reeboka, Timberalanda, czy Salomona. Konflikt tlił się od początku kwietnia, a w połowie miesiąca rozpoczął się regularny strajk, w którym – w zależności od źródła – bierze udział kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Główną przyczyną strajku nie jest, o dziwo, żądanie podwyżek (choć i one majaczą zza węgła), ale robotnicze wkurzenie, że pracodawca płacił i płaci różnorakie składki w oparciu nie o wysokość pensji rzeczywistej (z premiami i nadgodzinami) – w Yue Yuen wynoszącej ok. 3000 juanów (czyli ok. 1450 zł), ale jedynie od kwoty 1800 juanów (870 zł).

[…]Obecny chiński robotnik to nie ten sam cichy, pokorny i pracowity Chińczyk, który przez ubiegłe trzydzieści lat harował za miskę ryżu i zadawalając się groszami, budował majątki kapitalistów i pomnażał PKB ojczyzny. W ostatnich kilku latach w Chinach wprowadzono wiele praw i przepisów mających na celu polepszenie sytuacji pracownika i zaczęto dbać o ich egzekwowanie. Teraz przy fabrycznych liniach stanęła fala młodych ludzi urodzonych po 1990 r., pokolenia jedynaków nie przyzwyczajonych do ciężkiej pracy, ale za to znających swoje prawa – i te prawdziwe i wyimaginowane – i głośno domagających się ich respektowania.[…]

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2014/04/24/chiny-pensje-skladki-strajki-odwieczna-walka-klas/