Hongkong: referendum przed burzą

Posted on 27 czerwca 2014 - autor:

0


Katarzyna Sarek
„Hongkong: referendum przed burzą ”

oc-campaign_source_scmp_com

źródło zdjęcia: scmp.com

Podczas gdy w Unii Europejskiej wyborcy nie kwapią się do udziału w wyborach, w odległym Hongkongu ludzie stoją w długich kolejkach, aby oddać głos w niemającym mocy prawnej referendum. Hongkończycy chcą demokracji i dają temu wyraz.

Już ponad 700 tys. stałych mieszkańców Hongkongu oddało głos, osobiście bądź przez internet, w referendum organizowanym przez aktywistów skupionych w ruchu Occupy Central (Central to jedna z dzielnic miasta). Od 20 do 29 czerwca mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie na temat sposobu organizacji najbliższych wyborów w 2017 r. Zgodnie z obietnicą Pekinu wybory na szefa administracji (najwyższego urzędnika stojącego na czele terytorium) miały w końcu być powszechne, a nie dokonywane przez radę elektorów (więcej o obowiązującym specyficznym systemie wyborczym pisałam w jednym z poprzednich felietonów http://kulturaliberalna.pl/2012/03/13/czwartek-chiny-sarek-trudne-wybory-hongkongu/). Organizatorzy referendum, chcąc rzeczywiście demokratycznych wyborów, postulują zniesienie wymogu prenominacji kandydatów (dokonywanych przez wiernych władzom Chińskiej Republiki Ludowej komisarzy).

[…]Referendum, mimo że nie ma jakiejkolwiek mocy prawej i jest jedynie wyrazem obywatelskiego zaangażowania, wywołało falę oburzenia w Chinach. Ostrzegawczo wypowiedzieli się politycy z samych szczytów, oskarżając o knowania siły antychińskie i przyjaźnie oferując pomoc chińskiej armii w razie zamieszek. Zhang Dejiang, przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, na zamkniętym posiedzeniu stwierdził, że kopiowanie zachodnich modeli głosowania może okazać się „pułapką i doprowadzić do katastrofalnych skutków”. Podkreślił również, że kandydaci w wyborach muszą „kochać” Chiny i być wybierani przez komisarzy. Nerwowość na szczytach ma swoje uzasadnienie. Samo żądanie wolnych i powszechnych wyborów nie jest postulatem, jaki można głośno artykułować na chińskiej ziemi i wśród zastępów członków dzierżącej władzę Komunistycznej Partii Chin musi wywoływać zimne dreszcze i koszmary senne.[…]

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2014/06/26/chiny-hongkong-referendum-burza/

Reklamy