Gejowskie pingwiny w Mieście Lwa

Posted on 26 lipca 2014 - autor:

0


Katarzyna Sarek
„Gejowskie pingwiny w Mieście Lw”

źródło zdjęcia: pbs.twing.com

źródło zdjęcia: pbs.twing.com

Dyskusja o homoseksualizmie w Singapurze – wielorasowym i wielokulturowym mieście-państwie – staje się głośna i coraz gorętsza. Gdzie jak gdzie, ale tam geje mają prawo czuć się dyskryminowani.

Trzy książki dla dzieci narobiły sporo zamieszania w statecznym Singapurze. Pierwsza z nich: „Z Tango jest nas troje” autorstwa Petera Parnella i Justina Richardsona z ilustracjami Henry’ego Cole’a – wydana również w Polsce – opowiada prawdziwą historię pary homoseksualnych pingwinów z nowojorskiego ZOO, które wspólnie wysiedziały i wychowały pingwiniątko. Kolejne kontrowersyjne pozycje to „The White Swan Express” z historiami adopcji dzieci, m.in. przez homoseksualne pary, czy „Who’s In My Family” o nienormatywnych rodzinach.

Książki te, umieszczone zgodnie z przeznaczeniem w dziale dla młodych czytelników, pod koniec czerwca wzbudziły oburzenie kilku obywateli, którzy złożyli oficjalną skargę. National Library Board (NLB), instytucja zarządzająca singapurską Biblioteką Narodową, Archiwum Narodowym i siecią 25 miejskich bibliotek, skargę uznała za zasadną i nakazała wycofanie i zniszczenie wszystkich egzemplarzy książek naruszających tradycyjny obraz rodziny.

[…]Dyskusja o homoseksualizmie staje się w Singapurze – wielorasowym i wielokulturowym mieście-państwie – coraz głośniejsza i gorętsza. Gdzie jak gdzie, ale tam geje mają prawo czuć się dyskryminowani, ponieważ w Mieście Lwa wciąż obowiązuje prawo z 1938 r., a dokładnie Paragraf 377A Kodeksu Karnego, uznający kontakty homoseksualne (oralne i analne) za przestępstwo podlegające karze więzienia do lat dwóch. Policja co prawda nie organizuje nocnych nalotów na mieszkania par homoseksualnych, ale teoretycznie mogłaby to robić. Odziedziczony po brytyjskiej pruderii zakaz „kontaktów niezgodnych z naturą” – dotyczący również heteroseksualnych partnerów – przestał obowiązywać dopiero w 2007 r. Singapurscy geje i lesbijki coraz odważniej przyznają się do swojej inności i od 2009 r. organizują coroczny marsz mniejszości – „Pink Dot”. Tegoroczna manifestacja zgromadziła aż 26 tys. ubranych na różowo uczestników (stając się jednym z najliczniejszych zgromadzeń obywatelskich w historii Singapuru). Aktywność mniejszości seksualnych sprawiła, że nastąpił ekumeniczny cud – wspólne działanie chrześcijan i muzułmanów. Wyznawcy obu religii, pragnąc uwidocznić swój protest wobec gejowskiej manifestacji, zainicjowali akcję „WearWhite” polegającą na przywdzianiu białych strojów symbolizujących czystość i wartości rodzinne. Rząd zachował dystans wobec obu stron, wzywając jedynie do przestrzegania prawa i wzajemnego szacunku.[…]

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2014/07/24/chiny-gejowskie-pingwiny-miescie-lwa/

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO