Nie drażnij staruszka!

Posted on 24 września 2014 - autor:

1


Katarzyna Sarek
„Nie drażnij staruszka! ”

images_source_bbs_news_163_com

źródło zdjęcia: http://bbs.news.163.com

Ustąpić czy nie ustąpić? Kto ma rację? Agresywni staruszkowie czy leniwa młodzież? Chińskie autobusy stały się areną konfliktu pokoleń, toczonego zażarcie nad plastikowym siedzeniem.

Złość piękności szkodzi, a że szkodzi również na serce, naocznie przekonali się pasażerowie autobusu linii 919 w Zhengzhou. Na początku września pewien senior, oburzony faktem, że on stoi, a na siedzeniu przeznaczonym dla poszkodowanych przez los starością, kalectwem, dźwiganiem małolata czy ciążowego brzucha, rozpiera się młodzik, głośno i gwałtownie domagał się ustąpienia. Młodzian był innego zdania, starszy pan rozjuszał się coraz bardzo, awantura nabierała rumieńców i decybeli. Senior posunął się do rękoczynów i kilka razy zdzielił młodzieńca, ten jednakże wykazał się iście angielską flegmą, ponieważ ani nie oddał razów, ani nie zszedł z siedzenia. Tego już było zbyt wiele. Starszy pan padł na podłogę i skonał. Policja czeka na wyniki autopsji, ale już obwieściła, że młody człowiek wszedł w kontakt fizyczny ze staruszkiem i być może przyczynił się do jego śmierci. Konflikty o miejsca siedzące zdarzają się często, zazwyczaj jednak kończą się na pyskówkach, ale ten rok przyniósł już kilka dramatycznych historii okołosiedzeniowych.

Czy młodzi muszą ustępować miejsca starym? Punkt widzenia najwyraźniej zależy od punktu siedzenia. Mimo że szacunek dla starszych jest jednym z kluczowych elementów konfucjanizmu, tradycyjnej kultury chińskiej, a młodzi mają moralny obowiązek okazywać im troskę i otaczać opieką, to jednak młodsze pokolenie też ma kilka argumentów na swoją obronę. Na przykład takie, że ustępowanie nie jest obowiązkiem, ale jedynie przejawem dobrej woli, że oni też są zmęczeni po dniu pracy, że emeryci z premedytacją pchają się do autobusów w godzinach szczytu, że niektórzy latem i zimą jeżdżą cały dzień od pętli do pętli (w autobusach jest klimatyzacja!), a gdy już im się ustępuje, nawet nie podziękują.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2014/09/18/sarek-chiny-konflikt-pokolen/

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO