Słowo roku

Posted on 16 kwietnia 2015 - autor:

0


Katarzyna Sarek
„Słowo roku”

fanfu_www_xjass_com

źródło zdjęcia: http://www.xjass.com

Władza idzie w ręce ludu. Chińczycy wybierają słowa i wyrażenia roku 2014. Co cieszy się szczególną popularnością? Pisze Katarzyna Sarek.

Koniec roku w Chinach, poza szaleństwem zakupów związanych z „obchodem Świętego Mikołaja”, przynosi spektakularny wysyp rankingów podsumowujących odchodzące w niebyt dwanaście miesięcy. Opublikowano już m.in. dziesięć najważniejszych wydarzeń w biznesie, w świecie sztuki, w branży herbacianej, największych afer seksualnych czy najdonośniejszych zdarzeń w sportach ekstremalnych i wiele, wiele innych, mniej lub bardziej poważnych. Każdy z rankingów oferuje poznanie pewnego fragmentu chińskiej rzeczywistości, ale najgłośniejszym i mającym największe przebicie w mediach jest organizowany od 2006 r. plebiscyt na najważniejsze znak i słowo roku oraz najgorętsze słowa i wyrażenia w mediach i w Internecie. W 2014 r. po raz pierwszy, zamiast polegać na autorytetach i ekspertach, oddano głos w ręce ludu, który za pomocą różnych kanałów współczesnej komunikacji najpierw przesyłał swoje zgłoszenia, a następnie uczestniczył w wyborze finalistów.

W kategorii znak roku (kategoria „Chiny”) zwyciężyło niepozorne – fa, „prawo”; słowem roku zaś zostało fanfu, „walka z korupcją”. Nie tracąca na swej intensywności walka z nieuczciwymi urzędnikami na wszystkich szczeblach: od gmin do politbiura – to nie jedyne zjawisko polityczne, jakie znalazło swoje odzwierciedlenie w rankingu. W finałowych dziesiątkach pojawiły się także: yifa zhiguo – „rządy za pomocą prawa”; Zhongguo meng – „chiński sen/marzenie”; Xi dada – „Wujek Xi” (pieszczotliwy przydomek nadany prezydentowi Xi Jinpingowi); zhan Zhong – „Occupy Central”, czyli parasolkowa rewolucja w Hongkongu; shen gai – „głęboka reforma”, do której nawołują coraz liczniejsze głosy.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2014/12/25/chiny-slowo/

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO