Urzędnicze podwyżki

Posted on 16 kwietnia 2015 - autor:

0


Katarzyna Sarek
„Urzędnicze podwyżki ”

sina_com_cn_2386053677

źródło grafiki: sina.com.cn

„Podwyżka jest, ale właściwie jej nie ma. Jej urok polega bowiem na tym, że razem z nią wprowadzono nowe zasady pobierania składek emerytalnych i rentowych”. O hojnych, ale pozornych podwyżkach dla chińskich urzędników pisze Katarzyna Sarek.

Dla całej chińskiej administracji nowy rok zaczyna się nadzwyczaj przyjemnie. 20 stycznia na konferencji prasowej podano elektryzującą wiadomość o podwyżkach dla każdego pracownika sektora państwowego. W całych Chinach ucieszyło się aż 39 mln ludzi, z których 7,2 mln to urzędnicy sensu stricto, a 31,5 mln to pracownicy sektora państwowego, m.in. lekarze czy nauczyciele. To pierwsza podwyżka od 2006 r. i na dodatek nad podziw wysoka – pensje mają wzrosnąć aż o 60 proc.

Prezydent Xi Jinping do tej pory zarabiający miesięcznie nędzne 7,020 juanów (1 juan to obecnie 0,6 zł) będzie teraz mógł dysponować kwotą 11,385 juanów (ok. 1800 dolarów). Co więcej, podwyżka obowiązuje wstecz – od 1 października ubiegłego roku. Z nową pensją prezydent Xi rocznie zarobi ok. 22 tys. dolarów. Znajdujący się na przeciwległym końcu drabiny zarobków wiejscy kanceliści również poczują szczodrość rządu – 1320 juanów zamiast 630 juanów będzie zauważalne w domowych budżetach.

[…]Społeczeństwo informację o wzroście pensji urzędniczych przyjęło, jak łatwo się domyślić, bez zbytniego entuzjazmu, bowiem nawet dzieci wiedzą, że urok urzędniczego życia nie tkwi w oficjalnej pensji, ale w innych źródłach dochodu. Pierwszym są najróżniejsze dodatki, premie, nagrody, bonusy, talony. Urzędnik może dostać tanie mieszkanie, nagrodę na nowy rok w wysokości kilku pensji, dofinansowanie do urlopu, tanie leczenie – co w sumie może wielokrotnie przewyższać rzeczywiście niską pensję. Drugie źródełko, i to tryskające znacznie mocniej od pierwszego, to łapówki, wymuszenia i haracze.[…]

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2015/01/22/chiny-urzednicze-podwyzki/

Reklamy