Pogrzeb, striptiz i nieprzebrane tłumy

Posted on 9 Maj 2015 - autor:

0


Katarzyna Sarek
„Pogrzeb, striptiz i nieprzebrane tłumy”

china-stop-funeral-strippers_zrodlo_deathandtaxes_com

źródło: deathandtaxes.com

Bądź uczciwy, uczynny, miły i pomocny, a może na twoim pogrzebie stawi się cała wioska. Może. Ale gdy chcesz mieć gwarancję tłumów przy trumnie, pewniej jest wynająć striptizerkę.

Chińskie Ministerstwo Kultury obwieściło właśnie, że występy striptizerek na pogrzebach są „niecywilizowane” i że wspólnie z policją dołożą starań, aby wyeliminować te naganne praktyki. Zapewne do reakcji władz przyczyniły się krążące w sieci zdjęcia z ostatniego pożegnania pewnego człowieka w mieście Handan (prow. Hebei). Jedną z żegnających okazała się młoda pani w czarnych lateksowych kozakach i czerwonej bieliźnie, wyrażająca swój żal tańcem na rurze i, zapewne z rozpaczy, zrzucająca z siebie części garderoby. Jej występ z trumną w tle obejrzały tłumy, dzięki czemu rodzina denata może mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Bowiem im więcej ludzi na pogrzebie, tym większy splendor dla zmarłego i jego krewnych.

Z jednej strony chodzi o „twarz”, którą w chińskiej kulturze można wytworzyć i utrzymać dzięki różnym sytuacjom życiowym – wijący się jak wąż kondukt pogrzebowy na pogrzebie ojca sporo daje jego potomkom, którzy wciąż muszą zmagać się z ziemską egzystencją. Z drugiej zaś strony chodzi o wsparcie denata. Im więcej ludzi na pogrzebie, tym większa gwarancja, że w kolejnym wcieleniu (jeśli zmarły miał predylekcję do buddyzmu albo po prostu ubezpieczał się na każdym froncie) będzie mu się wiodło lepiej niż w tym właśnie zakończonym. Niekiedy dochodzi aspekt kontynuacji i dogadzania – gdy zmarły był wielkim miłośnikiem wdzięków kobiecych, oglądanie striptizu ma na celu wprawienie jego jeszcze błąkającej się po ziemi duszy w dobry nastrój.

Pełny tekst artykułu został opublikowany w Kulturze Liberalnej:
http://kulturaliberalna.pl/2015/04/23/chiny-pogrzeb-striptiz-i-nieprzebrane-tlumy/

Reklamy
Posted in: SPOŁECZEŃSTWO